Informatii

 

     TRANSPORTUL SI LIVRAREA PRODUSELOR

 

     Deindata ce comanda primita din partea dvs,pe site-ul www.optolegmag.ro este confirmata,echipa noastra din cadrul departamentului de distributie,va prelua comanda si va aranja produsele dvs in vederea trimiterii catre curierul agreat de catre dvs in vederea livrarii produselor, la adresa indicata de catre beneficiar,asa cum a fost mentionata in momentul plasarii comenzii catre noi.

   Etapele in vederea pregatirii coletului si livrarea acestuia catre beneficiar sunt urmatoarele:

  • Identificarea produsului comandat in baza codului de produs ales de catre dvs

  • Verificarea cantitatilor in functie de numarul de produse comandate

  • Ambalarea produselor in ambalaje care confera o protectie speciala in vederea evitarii deteriorarii acestora pe perioada transportului

  • Notificarea curierului in vederea ridicarii coletului din cadrul depozitului nostru

  • Predarea coletului catre curier si transmiterea AWB ului catre dvs(AWB=un numar generat de catre curier prin care dvs puteti verifica online,pe situl curierului, stadiul livrarii coletului,locatia unde se afla si timpul estimativ de livrare la adresa beneficiarului)

  • Receptia finala,de catre beneficiar si plata ramburs a produselor,in cazul in care s-a ales ca modalitate de plata ,”Plata Ramburs” de catre dvs.

     Mentionam ca timpul de procesare si livrare a produselor este de la 12 ore pana la 72 ore,in functie de stocul disponibil in momentul plasarii comenzii. Pentru a evita eventualele neplaceri in livrarea comenzilor,echipa OptoLedMag a luat decizia de a nu se putea comanda produse care nu se afla in stoc.

     De asemenea va rugam sa retineti faptul ca deterioarea coletului si a produselor aflate in interiorul acestuia,pe perioada transportului,intra EXCLUSIV IN SEAMA CURIERULUI,echipa noastra fiind absolvita de orice alta culpa sau vina datorata efectuarii unui transport defectuos.

   Echipa OptoLedMag doreste sa va aduca spre atentie,faptul ca,adresa de livrare,uneori,poate fi diferita fata de adresa de facturare,de aceea cerem in mod express sa completati toate datele din formularul pus la dispozitie pentru dvs,in momentul plasarii comenzii,pentru a evita eventualele nereguli in procesarea datelor de livrare si de facturare.

   In cazul in care,adresa de facturare si adresa de livrare nu este aceeasi,va rugam sa mentionati acest lucru,prin bifarea casutei unde se mentioneaza ca adresa de livrare nu este aceeasi cu adresa de facturare si sa completati datele necesare cu privire la adresa de livrare a produselor.

   Pentru aceeasi adresa de livrare si de facturare,datele se completeaza automat,in momentul in care completati datele de facturare

   RETURNAREA PRODUSELOR

    Conform legislatiei romanesti in vigoare, renuntarea la cumparare prin rezilierea  contractului se poate face in termen de 10 zile lucratoare, in scris, de la primirea produsului si este aplicabila doar consumatorilor clienti persoane fizice care au achizitionat produsul la distanta respectand conditiile OG 130/2000.
       Incheierea  contractului de vanzare-cumparare se realizeaza in momentul emiterii facturii fiscale si nu la plasarea comenzii. Produsele returnate trebuie sa fie in aceeasi stare in care au fost livrate, in ambalajul original cu toate accesoriile si documentele care l-au insotit, fara a fi deteriorate, fara urme de lovire, de presare, de fortare. Cheltuielile directe de returnare a produselor vor fi suportate de catre client iar rambursarea contravalorii acestora se va face in cel mult 30 de zile de la data denuntarii si numai prin transfer bancar.
Pasi de urmat de catre Client/Consumator in vederea returnarii produselor :
      Trebuie sa formuleze o cerere scrisa de returnare a produselor si motivul returnarii produsului/produselor. Copia acesteia poate fi tiparita, semnata si atasata produselor ce vor fi returnate, fiind vizibil, fara a desface ambalajele produselor. O copie a acestei notificari ce poate fi tiparita de catre consumator din emailul primit, trebuie semnata si atasata obligatoriu produselor ce urmeaza a fi returnate. Acest document trebuie atasat la produsele returnate astfel incat el sa fie vizibil fara a desface ambalajele produselor. Noi le vom primi decat corect ambalate in colete si cu formularul de returnare semnat si atasat.
       Produsul/produsele vor fi returnate catre adresa de corespondenta din Bucuresti (vezi CONTACT) iar plata  retur se va face doar in contul bancar transmis de catre client/consummator si numai dupa verificarea de catre unul dintre tehnicienii nostrii a starii produsului/produselor returnate.
      Produsul/Produsele vor fi returnate numai catre adresa specificata la categoria CONTACT. Nu ridicam coletele returnate  la alte adrese, oficii postale sau locatii apropiate.
      Coletele returnate, vor fi fotografiate si inspectate, in momentul deschiderii acestora, in vederea confirmarii starii de receptie a produselor de catre un reprezentant al societatii noastre in vederea aprobarii sau respingerii returului produselor catre noi.
     Orice neconcordanta intre declaratia scrisa, data de catre Client/Consumator, in momentul returnarii produselor, duce automat la respingerea acestora.
     Toate costurile aferente si rezultate din transportul si manipularea coletului/produselor returnate,revin exclusiv in grija clientului/consumatorului,societatea noastra find absolvita de orice vina care reiese din returnarea produsului/produselor.
      

   In speranta ca eforturile depuse de catre echipa OptoLedMag,va vor multumi pe deplin,dorim sa va multumim pentru alegerea facuta si va asteptam in continuare,la cumparaturi,in cadrul magazinului nostru online www.optoledmag.ro

                                                    

                                                                                                 Cu deosebit respect

                                                                                                        Echipa OptoLedMag


Contact

contact@optoledmag.ro

office@optoledmag.ro

olm.vanzari@gmail.com

Pentru comenzi en gros si oferte speciale va rugam sa ne contactati prin intermediul adresei de e-mail.

Certificari